KATALOG TASARIMI

Katalog tasarımı, firmaların ürünlerini tüketicilere rahat bir şekilde gösterebilmeleri için hazırlanan pazarlama kanallarından bir tanesidir. Mobilya, inşaat, otel, makine, tarım gibi pek çok alanda faaliyet gösteren firmalar katalog tasarımları hazırlatarak müşterileri ile iletişim kurmaya çalışıyor. Her firmanın faaliyet alanına ve kurumsal kimlik çalışmalarına göre hazırlanan katalog tasarımlarında firmaların sunduğu ürünler ve hizmetler ile ilgili detaylı bilgiler sunularak müşterilerin firma ve ürünler hakkında bilgi sahibi olması sağlanır. Her ne kadar günümüzde teknolojinin ve internetin gelişmesi ile birlikte basılı materyallere olan talep azalsa da katalogların hala yoğun bir şekilde kullanıldığını ve talep gördüğünü ifade edebiliriz. Özellikle bazı alanlarda katalog tasarımlarının kesinlikle olması gerekir. Kataloglar; broşür ve el ilanı gibi basılı reklam araçlarından çok daha detaylı bilgileri içerir. Bir ürünün boyutları, ağırlığı, fiyatı, özellikleri gibi pek çok detay bilgi kataloglarda yer alır. Bu nedenle söz konusu detay bilgilerde kişilerin boğulmaması için katalog tasarımında dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar vardır. Aksi takdirde kataloglar çok can sıkıcı ve karmaşık bir hale gelebilir.

KATALOG TASARIMI SÜRECİMİZ

 

WAY AJANS olarak tüm tasarım süreçlerimizi aynı şekilde sürdürüyoruz ve müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunuyoruz. Bu doğrultuda katalog tasarımı sürecimizi aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

 

  • Tüm tasarım çalışmalarında olduğu gibi katalog tasarım çalışmalarında da öncelikle müşterilerimizin ihtiyaç ve istekleri doğrultuda bir tasarım planı oluşturuyoruz.
  • Grafik ekibimiz ile yaptığımız toplantı ile oluşturduğumuz bu stratejik planlama doğrultusunda öncelikle kataloğun iç dizgi ve montajını hazırlıyoruz.
  • Sadeliği ve estetiği ön planda tutarak hazırladığımız iç dizgi tasarımını onay için müşterimize gönderiyoruz.
  • Müşterimizin değiştirilmesini talep ettiği yerleri tek tek bizimle paylaşması doğrultusunda revizeleri yerine getiriyor ve tekrar onaya gönderiyoruz.
  • Onayı aldıktan sonra katalog iç sayfalarına eklenmesi gereken bilgi, fotoğraf ve içerikleri ekleyerek herhangi bir yanlış bilgi ya da fotoğraf kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmesi amacı ile tekrar müşterinin onayına sunuyoruz.
  • Müşteri son kontrollerini yaparak varsa düzeltilmesi gereken yerleri iletiyor ve gerekli düzenlemeyi yapıyoruz.
  • Son onay alındıktan sonra katalog kapak tasarımını hazırlıyor ve tekrar onay için müşteriye sunuyoruz.
  • Verilen revize ve onay doğrultusunda katalog baskıya hazır hale getiriliyor.
  • Müşteri isterse kataloğun baskısı da ajansımız tarafından karşılanabiliyor. Yine müşteri talebi doğrultusunda kataloğu dijital hale de getirebiliyoruz. Dijital kataloglarda link verme, yakınlaştırma, metin arama gibi özellikleri müşterilerin taleplerine göre kataloglara ekleyebiliyoruz.